Untitled 1sadads

Рачунарске обуке

ЦНТИ, Нови Сад, Обуке
Информатичке обуке

Групне и индивидуалне!

Na revijalno takmičenje iz infomatike za učenike osnovnih škola pristiglo je oko sto učeničkih radova u kategorijama Programske aplikacije i Multimedijalne prezentacije (mlađa i starija starosna kategorija). U skladu sa revijalnom prirodom prošlogodišnjeg ciklusa takmičenja, republička centralna komisija je donela odluku da se nagrade najbolji radovi bez objavljivanja rang liste u svim kategorijama, starosnim i takmičarskim. Najbolji učenici biće nagrađeni kompletićem zanimljivih i korisnih knjiga iz oblasti logike i informatike uz dodatak multimedijalnog CD-a o životu i radu našeg velikog naučnika Nikole Tesle. Nagrade će se uručiti na završnoj manifestaciji akcije Dani informatike u školama Vojvodine, koja će se održati početkom sledećeg polugodišta. Nakon pregleda dostavljenih radova za revijalno takmičenje iz informatike školske 2010/11. godine centralna komisija je objavila spisak nagrađenih učenika u abecednom redosledu:
  • Aleksandar Jančikin, OŠ „10. oktobar“, Subotica
  • Aleksandra Raičević, OŠ „20. oktobar“, Sivac
  • Aleksandra Stamenković, OŠ „Nikola Tesla”, Vinča
  • Ana Nikolašević, OŠ „Nikola Tesla“, Novi Sad
  • Danilo Novaković, OŠ „Petar Petrović“,Vrbas
  • Dušan Milovanović, OŠ „Svetozar Marković“, Kragujevac
  • Feher Petra, OŠ „Jovan Jovanović Zmaj“, Kanjiža
  • Jovana Perović, OŠ „Petar Petrović“,Vrbas
  • Kavai Konrad, OŠ „Jovan Jovanović Zmaj“, Kanjiža
  • Marina Krak, OŠ „Vasa Stajić“, Novi Sad
  • Milana Pavićević, OŠ „Petar Petrović“,Vrbas
  • Nikolić Milica, OŠ „Ivan Milutinović“, Višnjica
  • Stefan Stojanović, OŠ „Vožd Karađorđe“, Leskovac
  • Vladimir Jankov, OŠ „Aleksandar Sabovljev“, Ečka
Zahvaljujemo se svima Vama koji ste učestvovali u revijalnom takmičenjuiz informatike za učenike osnovne škole u kategorijama Multimedijalne prezentacije i Programske aplikacije za školsku 2010/11. godinu i pozivamo Vas da nastavite sa odličnim radom!

Центар за развој и примену науке, технологије и информатике

 

Пропозиције:

Програмске апликације за школску 2010/2011. годину - Ревијално

Ко може да учествује?

На такмичењу у категорији Програмске апликације могу да учествују ученици основних школа и то од V до VIII разреда основне школе

Сваки такмичар мора имати наставника-ментора. Коришћење програмског језика је слободно, неки од могућих су Basic, Pascal, C, C++, Java, Delphi, Visual Basic,...

Шта се све вреднује?

Документација програмске апликације

Сваки такмичар је обавезан да изради  елаборат програмске апликације у писаном и електронском облику.

  • Формулар на 1 страници А4 формата са јасно назначеним и видљивим следећим подацима:
  • Име, презиме и разред такмичара
  • Назив апликације
  • Податке о професору-ментору (име, презиме, контакт телефон, е-маил)
  • Податке о школи (назив, адреса, тел/факс, е-маил)
  • Списак позајмљених елемената и ресурса који се користе у апликацији у посебном документу (.doc ili .xls)
  • Упутство за корисника - треба да садржи све оно што је потребно просечном кориснику да се снађе у раду са апликацијом.
  • Техничка документација - треба да говори о томе који програмски језик је коришћен и због чега, које структуре су коришћене, како су реализовани неки специфични делови програма. Треба да каже све оно што би неки други програмер требао да зна када би хтео да модификује апликацију. Препоручљиво је да документација не буде већа од десет куцаних страна. и додатно треба да садржи све релевантне податке о такмичару, предметном наставнику, школи,...

Документација мора бити написана у складу са апликацијом. Радови који не буду садржали комплетну захтевану документацију неће бити узимани у разматрање.

Програмска апликација

Програмска апликација се врднује по следећим елементима:

Функционалност
  • Пролазност унесених величина се оцењује наспрам тога какве све уносе дозвољава апликацијa. Максималан број бодова иде за оне апликације које 100% не дозвољавају погрешан унос.
  • Обрађивање унесених величина говори о томе како програм обрађује податке са којима ради. Максималан број бодова иде оним апликацијама које беспрекорно обрађују податке. Обрађивање подразумева правилан унос података.
  • Општа функционалност програма обухвата процену осталих грешака у раду програма: да ли се програм изненадно зауставља, да ли се јављају грешке у интерфејсу, да ли се програм увек и без проблема стартује и сл.
Дизајн.

Оцењује се дизајн елемената интерфејса апликације искоришћење простора, распоред, прегледност, оригиналност и аутентичност употребљених елемената интерфејса), уклопљеност делова и целине и општи естетски утисак. Прегледност и читљивост кода, коментарисање делова кода, увлачење кода се такође бодује у оквиру дизајна.

Сложеност програма.

Свака апликација мора да задовољи постављене минимуме функционалности дефинисане темом. Најмање бодова добијају оне апликације које су направљене „слагањем коцкица" и са мало једноставног кода. Средњи број бодова добијају све апликације сложеног кода, са алгоритмима средње сложености које садрже делове програма који се баве неким специфичним задатком и које проширују основну функционалност апликације. Максималан број бодова добијају апликације које користе комплексне алгоритме имају сложену структуру, које значајно проширују основну функционалност апликације и потребно је пуно времена да би се испрограмирале и кодирале.

Приказ и одбрана рада

Приказ и одбрана рада састоји се у објашњењу рада и поступка израде програмске апликације у трајању од максимално 10 минута. Кандидат може да користи приложену документацију ради јаснијих и прецизнијих одговора. Комисија може да пред такмичара постави и захтев да измени део кода и промени део понашања апликације. Оцењивачка комисија поставља додатна питања како би се уверила у познавање и аутентичност израде програмске апликације коју излаже кандидат. 

На дан смотре вршиће се и провера знања такмичара из области које се предају на часовима изборне наставе информатике и рачунарства и техничког-информатичког образовања. Тестом су обухваћене следеће области: историјат рачунарства, основни појмови о рачунару, врсте рачунара и пери-ферних уређаја, примена рачунара, организовање података, основни појмови, коришћење рачунара, развој и улога оперативних система, појам алгоритама и програма, основни појмови Windows окружења, основни појмови обраде текста, програмски пакети Windows окружења, Интернет, и друго. Тест се полаже заокруживањем тачних одговора на дан такмичења у посебној просторији. Сви такмичари из исте категорије решавају исти тест. Након прегледа и бодовања тестова упарују се тестови са табелом такмичара и уносе се њихови бодови са теста. 

Које су теме?

Реплика игрице - Breakout

Написати апликацију која реализује следећу игрицу са описаним минимумом функционалности: Игрица почиње са шест редова цигала. Користећи једну лопту, играч мора погодити онолико цигала колико је могуће. Играч треба да погоди све цигле лоптицом која се стално креће, а играч је усмерава тако што подметне палицу испод лоптице. Палица може да се помера лево десно у дну екрана. Лоптица се тада одбије од палице и/или зидова и треба да погоди циглу. Уколико играч пропусти да постави палицу испод лопте и она излети са екрана губи један живот. Играч има три живота у покушају да очисти екран од цигала. Игра се завршава када нестане последња цигла. Игрица је предвиђена за једног играча.

Све додатне функционалности, прилагођавања и могућности апликације су плус и вредноваће се у оквиру категорије сложености израде. На пример, боја цигала би могла од дна према врхуда је различита, например жута, зелена, наранџаста и црвена. Цигле могу носити у зависности од боје различит број поена, на пример жута цигла вреди један бод, зелене цигле три бода, наранџаста цигла пет поена и црвена цигла седам поена. Цигле даље могу да имају издржљивост, рецимо треба је погодити два пута да би била уништена,... Испод цигли могу се крити разни објекти који падају кад је цигла уништена и које играч може да ухвати палицом, а који опет могу да донесу продужење/скраћење палице, могућност да се из палице пуца, да се појави више лоптица на екрану одједном,... Игра може да се заврши када нестане последња цигла, а може се и прећи на нови ниво. Могуће је и направити и добијање новог живота на сваких x поена, на пример на сваких 200 поена, и тако даље.

Како је ова година проглашена годином обновљивих извора енергије, препорука је да прилагођавања која будете вршили буду у циљу популаризације теме енергије.

Media Player

Написати апликацију која реализује плејер са описаним минимум функционалности: Апликација треба да репродукује музичке фајлове (mp3, wav). Током репродукције плејер треба да приказује основне информације о медију који се репродукује, треба да има могућност почетка репродукције, паузирања, заустављања, појачавања и смањивања гласноће, „скакања" на одређено место у репродукцији фајла, дакле све стандардне могућности основног плејера. Кориснику треба омогућити да може да направи листу фајлова за репродукцију, односно да има могућност рада са листом песама (најмање додавање и брисање ставке из листе, као и чување листе песама на хард диску). Плејер не треба да има стандардни windows интерфејс, већ се очекује да буде оригиналан и функционалан.

Све додатне функционалности, прилагођавања и могућности апликације су плус и вредноваће се у оквиру категорије сложености израде. На пример, уз репродукцију музике плејер може да има неку врсту анимације која је активна док се репродукује музика, може да има да има Equalizer, да репродукује и видео фајлове (wmv, avi), да може да мења скинове тј сопствени изглед, да репродукује садржај са онлајн радија, да може да модификује звук (примена неких ефеката), може да миксује два звука, може да сними звук са микрофона на хард диск, да врши претрагу хард диска за наведеним типовима фајлова,...

Како је ова година проглашена годином обновљивих извора енергије, препорука је да прилагођавања апликације која будете вршили буду у циљу популаризације теме енергије.

Опште напомене

Избор софтверског алата за креирање програмске апликације је слободан.

На ЦД-у поред програмске апликације мора се налазити у посебној фасцикли сав материјал који је коришћен у изради апликације (све слике односно сви коришћени ресурси). Ако сте сами обрађивали слику или звук, морате имати уз себе и материјал од којег су пошли у обради и међустања тог материјала или морате бити у стању да репродукујете поново одређени део употребљен у апликацији на захтев. На основу овог материјала се при одбрани рада утврђује аутентичност израде.

Уколико из исте школе учествује више такмичара на такмичењу, презентације се достављају на ЦД-овима са свим горе наведеним информацијама за сваког такмичара посебно.

Препоруке: Обратите пажњу на функционалност апликације и практичну употребљивост. Дизајн апликације се мери и распоредом и употребљивошћу контрола, односно сврсисходан је само ако упућује и додатно наглашава функционалност апликације.

Обавезе такмичара који желе да учествују на ревијалном такмичењу

Ученици који желе да узму учешћа на ревијалном такмичењу у категорији програмске апликације обавезни су да апликацију (са пратећим материјалима и документацијом) на CD-у у два примерка пошаљу искључиво препорученом поштом на адресу Центра (Булевар ослобођења 39, 21000 Нови Сад) најкасније до 15. јуна 2011 године.

Апликација на CD-у мора бити:

  • у свом изворном облику, тј. мора постојати могућност да се прегледа код
  • у извршном облику као .exe фајл.

Закаснели, непотпуни и нечитки радови неће се узимати у обзир.

Контакт

ЦЕНТАР ЗА РАЗВОЈ И ПРИМЕНУ НАУКЕ, ТЕХНОЛОГИЈЕ И ИНФОРМАТИКЕ

Адреса: Булевар Ослобођења 39, 21000 Нови Сад

Тел: +381 (0)21 444 024

Тел/Факс: +381 (0)21 442 352

Контакт: Сандић Јован +381 (0)60 02 02 740

Email

Пријава/Одјава


Име листе за слање обавештења: Програмске апликације 2009/10.

* Захтевано.




Powered by Dada Mail 3.0.2 Mailing List Manager